Blog

Článek z 9/6/2023

Návod na chov tropických brouků: Zlatohlávci díl 1.

Chov exotických brouků je v současné době rychle se rozvíjející oblastí teraristiky. Nejedná se pouze o koníček, nýbrž o důležitou součást vědy, neboť právě hmyz je jednou z nejméně prozkoumaných oblastí v přírodních vědách. Za relativně krátkou dobu pokusů v chovech již bylo objasněno mnoho mezer v poznání života brouků. Jako koníček pak splňuje mnoho podmínek jenž chovy ostatních živočichů mohou nabídnout jen stěží (např. relativní nenáročnost na prostor, levný chov, možnosti improvizace v chovech, nezávadnost pro alergiky, vysokou variabilitu druhů, tvarů barev a velikostí, atd.). V neposlední řadě se tento koníček stal základem pro rychle se rozvíjející obchod patrný hlavně v asijských zemích ( Japonsko, Taiwan, …), kde lze ve specializovaných obchodech sehnat jakékoliv vybavení pro úspěšný odchov včetně mnoha chovaných druhů z celého světa a speciální literatury. Mnoho vybavení pro evropany nedostupného lze dokonce volně zakoupit v tamních hypermarketech.

Larva

Děti vám s chovem ochotně pomohou a vůbec se nebojí

Stephanorrhina guttata

Na hemžícící se insektárium je radost se podívat

Zlatohlávci


Na světě je momentálně známo více jak 3000 druhů zlatohlávků s množstvím poddruhů a nekonečnou paletou variací a barevných forem. Můžete zde nalézt druhy vynikající svou velikostí (např. afričtí Goliáši nebo Mecynorrhiny), bizarními tvary (např. asijští Dicranocephalusové) nebo fantastickými barvami (např. Neptunides). Zlatohlávci pro svoji obrovskou atraktivitu patří bezesporu k nejčastěji sbíraným skupinám brouků a hmyzu vůbec. Toto je také důvod jejich značné komercizace, kdy jsou některé i poměrně nepříliš vzácné druhy prodávány na aukcích za vysoké ceny.

Pro úspěšný odchov je zapotřebí dodržovat několik životních podmínek a pořídit malé snadno dostupné vybavení: Chovnou nádobu, chovný substrát, nějakou kůru, pár větviček, krabičky na odchov larev, potravu pro imaga a světelný zdroj.

Goliathus orientalis

Afričtí goliáši jsou snem každého chovatele

Dicranocephalus wallichi

Rod Dicranocephalus vyniká bizarními tvary

Chovná nádoba


Jako chovná nádoba pro imaga může posloužit skleněné terárium nebo odpovídající plastový ekvivalent (plast je mnohem lehčí a není tak křehký). Ačkoliv to není příliš estetické ani praktické, lze v nouzi použít např velké zavařovací láhve. Optimální terárium pro malé skupiny imag může mít rozměry přibližně 30x30x30 cm, tato velikost vyhovuje většině druhů( pro velké druhy je vhodné terárium zhruba dvojnásobné velikosti). Počet chovaných imag přizpůsobíme objemu terária a druhu. Důležitý je snadný přístup ke krmení a výměně substrátu. Dobré větrání zabraňuje přemnožení roztočů a hub. Vrstva substrátu pro kladení vajec musí být dostatečně hluboká (min. 10-15 cm pro většinu malých a středně velkých druhů, 30-40 cm pro velké druhy, např. nosorožíky). Při nedostatku substrátu omezí samičky počet kladených vajec nebo zcela přestanou vejce klást. Na substrát je vhodné položit kusy kůry, která zabraňuje vysychání substrátu a brouci po ní mohou snadno lézt. Do terária pak dejte větve, aby měli brouci po čem šplhat a na čem odpočívat, ty jim také pomohou, přepadnou-li na záda, obrátit se zpět na nohy.

Prazdne terarium

Prázdné insektárium připravené na doplnění substrátu

Terarium s krmitkem

Již připravené terárium, stačí již jen vpustit imaga